петак, 3. јануар 2020.

Novi dom za 4.000 umetničkih dela naivaca u Jagodini



U Jagodini je počela rekonstrukcija i sanacija zgrade Muzeja naivne i marginalne umetnosti (MNMU), izgrađene 1929. godine, i izgradnja aneksa, novog prostora za više od 4.000 umetničkih dela naivnih stvaralac iz Srbije i više od 30 zemalja koje čuva ova ustanova.

„Ovu vrlo značajnu kapitalnu investiciju za Jagodinu i Srbiju finansiraju Vlada Srbije i Ministarstvo kulture i informisanja“, rekla za Tanjug direktorka MNMU Nina Krstić.

Radovi na rekonstrukciji i dogradnji, počeli su u oktobru, i odvijaće se u tri faze: izgradnja aneksa sa novim depoom i proširenim galerijskim prostorom, sanacija i adaptacija postojeće zgrade MNMU s depoom i podrumskim prostorijama i uređenje prostora parcele MNMU i eneterijera stalne postavke i ostalih prostora, objasnila je Krstićeva.

Ona je podsetila da je sadašnja zgrada MNMU, zbog svoje osobenosti, proglašena 1988. godine za spomenik kulture i da predstavlja svojevrsni hram umetnosti samoukih vizionara.

„U okviru postojećeg objekta MNMU, projektovane intervencije podrazumevaju zadržavanne osnovne namene i funkcije, uvećanje izložbenog prostora, obezbeđivanje inkluzivnosto i osavremenjavanje stalne muzejske postavke, uz više mogućnosti posetiocima i bolje radne uslove“, rekla je NIna Krstić.

Ona je napomenula da se dogradnjom aneksa obezbeđuje novi kvalitetan i potreban prostor za „galerijsku ekspoziciju posebnih programa, uz prezentaciju monumantalnih skulptura iz zbirke MNMU.

Čitav prostor postojećeg objekta i aneksa biće dostupan na svim nivoima i invalidnim osobama.

Kada je reč o uređenju parcele, Krstić je objasnila, da to podrazumeva „definisanje popločanih i dekorativnih zelenih površina, uređenje parkinga i pristupnih kolskih i pešačkih rampi, delimičnu rekonstrukciju prvobitne ograde od kovanog gvožđa, ali i otvaranje novih mogućnosti na novom platou između postojećeg objekta i novog aneksa, sa pogledom na monumentalne skuplpture i zelenilo gradskog parka.

Нема коментара:

Постави коментар