Kanal Tvid je nastao 1991. Od samog početka, grupa je težila autentičnom stilu, bez jurnjave za trendovskim, muzikom koja ipak prati savremene tokove i povremeno donosi novine u aranžmanima i produkciji. Muzika Kanal Tvida je, u osnovi, neka vrsta pop roka, sa tekstovima pomalo ličnim, pomalo metafizičkim, ali ipak tekstovima u kojima svako može definisati svoj lični doživljaj.
Osnivač Kanal Tvida je Mileta Grujić, koji je komponovao muziku, radio aranžmane i pisao tekstove, inače diplomirani kompozitor (Akademija umetnosti Novi Sad, u klasi Dušana Radića).
Do sada su objavljeni albumi “Kamene lutke” (Tarcus 1996) “Spiralno nasleđe” (ITMM 2000) "Propeleri tame "( 2008.)
Kanal Tvid se pojavljuje i na kompilaciji radija “Boom 93” – “Ovo je zemlja za nas”.
CD “Kamene lutke” je na konkursu Radio France International, 1998. godine, u velikoj konkurenciji (blizu 200 debitantskih CD-ova) ušao u finale, u pet najboljih. Zapažen je i NS Plus Unplugged, koji je nekoliko desetina puta emitovan u celosti na televiziji Novi Sad. U drugoj polovini devedesetih godina, Kanal Tvid je nastupao po svim većim gradovima u Srbiji i bio koncertno veoma aktivan. Posle drugog albuma koncertna aktivnost je malo splasnula.Posle snimanja trećeg albuma “Propeleri tame”, Kanal Tvid ponovo krece da što više nastupa uživo, jer je sviranje uživo, između ostalog, smisao postojanja ovog benda.
Mileta Grujić je sredinom devedesetih imao izdavačku kuću i tonski studio “Tarcus Production”, koja je iza sebe ostavila nekoliko zanimljivih izdanja: Obojeni Program – “Ili pet minuta ispred tebe” i reizdanje prvog i drugog albuma na jednom CD-u, Zbogom Bruce Lee – “Zlobro”, Boris Kovač i Ritual Nova – “Mask”, Kanal Tvid – “Kamene lutke”, Rascep React – istoimeni album. U tonskom studiju “Tarcus” snimao je veliki broj muzičara iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske. Studio je bio orijentisan isključivo na snimanje rok, pop i alternativne muzike.
Obzirom da su muzika i poezija, po definiciji umetnost, a u simbiozi sa modernim tehnologijama i savremenom muzičkom produkcijom predstavljaju orbitu po kojoj bi trebalo da se kreće savremena muzika, Kanal Tvid je izabrao taj put, ostavljajući po strani materijalni aspekt i želju za ličnom afirmacijom.
Нема коментара:
Постави коментар